Elmaları kızartma zamanı

Türkiye’nin ikinci büyük tatlı su havzası Eğirdir Gölü. Ancak kirlilik ve su seviyesindeki düşüş, gölün doğal zenginliğinin, onunla yaşayan binlerce canlının sonunu hazırlıyor. Her yerde karşımıza çıkan tarımsal, endüstriyel ve evsel atıklar kirliliğin tırmanmasına neden olurken, tarımsal üretimdeki gübre kullanımı fosfor ve amonyak düzeyini arttırıyor. Bu da doğal olarak suyun içilebilirliğini azaltıyor, hatta ikinci sınıf su kalitesine düşürüyor.

Hem doğal su kaynağı olması, hem de çevrede yaşayan pek çok kişinin geçim kaynağı olması Eğirdir Gölü’nün önemini arttırıyor. Doğal Hayatı Koruma Derneği (WWF) ve Siemens bölgede iki sene önce "Yedi Renkli Göle Yedi Renkli Hayat" projesini başlatmıştı. Şimdi de projeyi kitleselleştirmek için de yeni bir kampanyaya imza atıyorlar.

Sensiz Rekor Olmaz adresinde oluşturulan web sitesi ile doğaseverleri biraraya getirerek Guinnes için rekor denemesi yapılacak. Siteye girenlerden beklenti, fotoğraflarıyla birlikte, üye olmaları. Böylelikle internette en çok kişinin etiketlendiği fotoğrafı oluşturarak, bölgedeki değişimlere dikkat çekilecek.

Projenin siteye üye olanlara bir de sürprizi bulunuyor. Dünyanın en büyük dördüncü elma üreticisi olan Türkiye’nin, elma üretiminin yüzde 20’sini Eğirdir Havzası sağlıyor. Kirlenme ve bu nedenle su seviyesindeki düşüş, üretimi de sekteye uğratıyor. Bu yüzden projeye katılanlar adına bir de elma bahçesi oluşturulacak. Bahçedeki ağaçlara da rekor girişimine katılan ve en çok arkadaşını davet eden beş bin destekçinin ismi verilecek.

Kısacası katılımcı sayısını arttıran herkesin adına bir elma ağacı olacak. İlkokulda ne kadar sürede elmanızı kızartıp, yakanıza kurdeleyi taktınız bilmiyorum; ama şimdi sadece birkaç dakikanızı ayırarak bunu başarabilirsiniz. Üşenmeyin, ertelemeyin ve şimdi siteye fotoğrafınızı yükleyin.

Text posted at 7:56 PM (4 years ago) | Permalink